DOLAR 20,6714 0.85%
EURO 22,5039 1.18%
ALTIN 1.300,300,98
BITCOIN 5735211,89%
İstanbul
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arda Güler’i Fenerbahçe’ye kazandıran Pekmezci: Çocuklar onun üzere olmak isteyecek
67 okunma

Arda Güler’i Fenerbahçe’ye kazandıran Pekmezci: Çocuklar onun üzere olmak isteyecek

Arda Güler'i Gençlerbirliği'nde keşfeden ve Fenerbahçe'ye transfer olmasını sağlayan Serhat Pekmezci, açıklamalarda bulundu. Pekmezci, Arda'yı nasıl keşfettiğini anlattı. İşte o sözler...

ABONE OL
Kasım 18, 2022 16:00
Arda Güler’i Fenerbahçe’ye kazandıran Pekmezci: Çocuklar onun üzere olmak isteyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arda Güler’i Gençlerbirliği’nde keşfeden ve Fenerbahçe’ye transfer olmasını sağlayan Serhat Pekmezci, açıklamalarda bulundu. Pekmezci, Arda’yı nasıl keşfettiğini anlattı. İşte o kelamlar…

Fenerbahçe’nin genç yıldız adayı Arda Güler’in öyküsünü haberleştiren İtalyan gazetelerinde ismi geçen ve değerli oyuncu gözlemcilerinden (Şef scout) biri olarak gösterilen Serhat Pekmezci, Türk futbolunda kendini Don Kişot üzere hissettiğini söyledi.

Daha evvel hem Altınordu hemde Fenerbahçe’de altyapı şef oyuncu gözlemcisi olarak misyon yapan, Çağlar Söyüncü ile Arda Güler üzere oyuncuları keşfetmesiyle dikkat çeken Serhat Pekmezci, Türk futbolunun geldiği kademeyi, yeni yetişen oyuncuları ve oyuncu takip etme ile yetiştirmenin inceliklerini anlattı.

Normalde teknik yöneticilik yapmasını sağlayacak UEFA evrakına sahip olduğunu lakin son 10 yıldır genç yetenek arama-tarama gruplarının yöneticiliğini üstlendiğini belirten Pekmezci, Arda Güler’in A Ulusal Kadro’ya çağırılmasını sevinçle karşıladığını, onun karakteri, azmi, iradesi, terbiyesi ve yetenekleriyle çok kıymetli bir oyuncu olduğunu kaydetti.

Bir İtalyan gazetesinin “Böyle yetenek yüz yılda bir gelir” başlığıyla verdiği Arda Güler haberine vurgu yapan Pekmezci, “Çok takip edilen bir gazetede bu tabir çok büyük bir onur. Bu kelam aslında iki sene evvel tekrar AA ile yaptığımız röportajda bana aitti. Tezli mıydı? Evet iddialıydı. Lakin ben Arda’nın Gençlerbirliği Kulübünden liderimizin vasıtasıyla alınması sürecinde de bunu Sayın Ali Koç’a anlattım. ‘Bu çocuk şayet hakikat bir projelendirme yapılırsa, yetenek idaresi konusunda üzerimize düşeni yaparsak, 16 yaşında A Ulusal Ekip’te oynar, 17 yaşında attığı frikik golleriyle tribünleri ayağa kaldırır.’ demiştim.” sözlerini kullandı.

Bu anlatımının şaşkınlıkla karşılandığını fakat daha evvel Çağlar Söyüncü’nün keşfedilmesini de sağladığı için savlı olduğunu vurgulayan Pekmezci, oyuncularla ilgili bu çeşit tezli laflar için bilmenin yetmeyeceğinin, bazen hissetmek gerektiğinin altını çizdi. Pekmezci, “İyi oyuncuyu hissetmek için saatlerce, günlerce, aylarca karşılaşma izlemek, okumak, konuşmak, düşünmek, tartışmak lazım. İklimde konuşabileceğiniz, tartışabileceğiniz çok insan yok maalesef. O yüzden de bazen Don Kişot üzere hissediyorum kendimi.” diye konuştu.

Arda Güler’in bundan sonraki Türk çocuklarının gerek Avrupa’da gerekse Türkiye’de bakış açısını değiştirecek bir model oluşturduğunu anlatan Pekmezci, şöyle devam etti:

“Allah razı olsun ondan. Çok gayret sarf ederek yaptı bunu. Bundan sonraki süreçte ben Arda’nın da açtığı yoldan Türk futbolunda önemli bir ihtilal yaratılabileceğine inanıyorum. Bunun için oturup konuşmak, düşünmek, tartışmak lazım yalnızca. Ben daima söyledim, güldüler alışılmış. Brezilya yıllardan beri 1 milyar dolara ya da avroya yakın futbolcu ihracatı yapıyor ve 10 milyonluk Portekiz son 10 yıldır futbolun rönesansını yaşıyor. Biz bunu neden yapamıyoruz, yapmak çok mu sıkıntı, nereye bakmamız gerekiyor? Bunları biraz tartışabilirsek bence sonuç almak çok güç değil.”

“Çocuklar Arda üzere olmak isteyecek”

Bugüne kadar 600 bine yakın oyuncu izlediklerini aktaran Pekmezci, yetenek tespiti kadar yetenek idaresi ile pazarlamanın da kıymetli olduğunu anlattı.

Arda Güler’in Türk gençleri için ikonik bir simge haline geldiğini ve yeni bir süreci temsil ettiğini lisana getiren Serhat Pekmezci, “Şimdi, ‘Arda üzere olmak’ diye bir kavram oluştu. Nedir bu? 16-17 yaşında da çok yarışmacı, daima şampiyonluğu hedefleyen bir ekipte müddet alabilmek, gol atmak, asist yapmak, sonuca tesir etmek. Saha dışında karakteriyle, tutumuyla, biçimiyle, yediden yetmiş yediye herkesin sevdiği bir profil olmak. Bundan sonra ‘Arda üzere olmak’ denen bir şey ortaya çıkacak. Yani bu bir marka haline gelecek ve dünyanın her yerinde çocuklar Arda üzere olmak isteyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“20 yıldır Fenerbahçe’de oynuyormuş üzere öz güvenli”

Oyuncuları yıldız yapan en değerli faktörün aile ve birinci yetiştiriliş şekli olduğuna dikkat çeken tecrübeli gözlemci, ailesi tarafından öz inançlı yetiştirilen Arda Güler’in alana çıktığında 20 yıldır Fenerbahçe’de oynuyormuşçasına bir rahatlığı bulunduğunu vurguladı.

Arda Güler’le birinci müsabakasının, öteki bir futbolcu izlemek için gittiği Ankara’daki bir 14 yaş altı maçında gerçekleştiğini belirten Pekmezci, “Yaklaşık 60 dakika falan beni inanılmaz büyüledi. Etraf denetimi, topa birinci teması, üç atılım sonrası düşünmesi, durum yaratması… O dönemde da grubunun mağlup olmasından ötürü büyük sorumluluk alması, yenilgisi kabul etmemesi, irade göstermesi, kazanma odaklı olduğunu bana hissettirdi.” formunda konuştu.

Bu oyuncunun maç görüntülerini bir halde Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç’a ulaştırdığını ve bunun üzerine kendisiyle temas kurulduğunu anlatan Pekmezci, “Başkana çok argümanlı konuştum. ‘Bu çocuk 16 yaşında oynayamazsa ben mesleği bırakırım, 17 yaşında A ulusal olacak, gol atıp attıracak, bütün dünya ve Avrupa Fenerbahçe’yi bu oyuncu üzerinden tanıyacak.’ dedim.” sözlerini kullandı.

Uzman gözlemci, Arda Güler’in son periyotta ekonomik düşünceler yaşamaya başlayan Gençlerbirliği’nden 200 bin lira ve satıştan yüzde 20 hisse karşılığında, yetiştirme tazminatları da ödenerek transfer edildiğini lisana getirdi.

“Yüzlerce yetenek heba oldu”

Arda Güler üzere yüzlerce oyuncu olduğunu savunan Pekmezci, oyuncuların hakikat vakitte tespit edilmesi gerektiğine değinerek, “Yeteneği yönetme konusunda çok büyük arızalar var. Akademi yöneticilerinin, altyapı antrenörlerinin, psikologların çok değerli bu iş için aylarca, yıllarca baş patlatmış olması lazım. Lakin görüyorum ki akademide antrenörlük yapan beşerler, yani kusura bakmasınlar, her yerde söylüyorum lakin çok idealist değiller.” halinde görüş belirtti.

Türkiye’de makale yayımlayan, bilimsel sunum yapan bir akademi yöneticisi duymadığına işaret eden Pekmezci, “Arda birinci bulduğumuz yetenek mi? Hayır. Yüzlerce yetenek heba oldu. Kimisi babasının taraftarlığı yüzünden, kimisi Altınordu’da bizim anlatmaya çalıştığımız, dezavantajların görülmemesi yüzünden, farklı farklı sebeplerden… Arda bulduğumuz birinci yetenek değil ki.” diye konuştu.

“Verdiğim isimlerin zirvesine üşüşecekler”

Kamuoyunun çok beklentiye girdiği kimi futbolcuların kaybolmasına yeteneğin yönetilememesi sıkıntısının sebep olduğunu vurgulayan Pekmezci, “Ben mesela size burada isim versem, verdiğim isimlerin doruğuna üşüşecekler. Yani benim söylediklerime en hassas kesitin menajerlerolması da çok enteresan bir durum. Türkiye Futbol Federasyonu var, akademi yöneticilerimiz var, kulüp liderlerimiz var. Burada dört tane isim söylesem, yarım saat sonra hepsinin anne babası beni arayıp ‘Telefonlar susmuyor.’ diyecek. Zira en kolay para kazandıracak yol.” dedi.

Futbolcu ailelerini menajerlerin değil futbol alımlarının ve ilgili kurumların araması gerektiğini vurgulayan Pekmezci, “Oyuncunun profesyonel gruba çıkıncaya kadarki en gizli alaka kurabileceği kişi anne, büyüdüğü kulüp idaresi ve federasyondur. O yüzden de UEFA ve FIFA oyuncuların 18 yaşından evvel imza atmasını istemiyor. Yani bir oyuncuyu neden kulübü yönetmesin?” biçiminde konuştu.

“Başkana rapor sunulsa, 10 tane daha Arda kazanmış olacaktık”

Her sorumlunun kendi üzerine düşeni yapması durumunda futbolda sorun kalmayacağını kaydeden Pekmezci, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ben kulüpten ayrıldım. Bağımsız bir kontrol konseyi olsa, mevzuyu derinlemesine araştırıp lidere bir rapor sunsa, tahminen on tane daha Arda kazanmış olacaktık. Bu süreçte bir tane Altınordu’ya, teğe tane de Beşiktaş’a inanılmaz yetenekte ve kalitede iki tane oyuncu gitti. Kaçırdı Fenerbahçe. O periyot liderimizle temasa geçmiş, anlatmıştım. Artık liderimizle çok sağlıklı bir diyaloğumuz var. Pandemiden sonra planlamalar sekteye uğradı. Ondan sonra liderimizle ortamızda bir şey kalmadı. İrtibat bir formda koptu yahut kopardılar.”

“Oyuncuya bir meta olarak, para olarak bakarsanız, mesleğiyle ilgili onun ismine değil de biraz kendi ticaretinizle ilgili karar verirsiniz.” diyen pekmezci, “Arda Güler’i menajerlerden korumak için çok savaştım, çok hırpalandım. Tam bilakis, menajerlere öneriyor diye de bir sürü tenkit aldım. Bunu kim çıkartıyor, nasıl yapıyor bilmiyorum. Benim için Arda, Türkiye’yi temsil edecek, anlatacak, karakteri, yeteneği, yaptıkları ve öz inancıyla ulusal bir servet, bir marka. Bu benim için bir gurur. Bunun manevi hazzını yaşıyorum.” sözlerini kullandı.

Son olarak, Arda Güler’in fizikî yeterliliği olmadığı için oynatılmadığı yorumlarına değinen Pekmezci, “Ben oynaması gerektiğiyle ilgili haddimi aşmayayım. Şu an Fenerbahçe’nin başında çok hakikat bir hoca var. Bu mesleğe geçen sene başlamadı bu hoca. O Arda’yı ne vakit, ne biçimde oynatacağını hepimizden çok daha uygun biliyor. Ben şuradayım; Arda’nın yaşıtları Avrupa’da daima oynayabiliyor, Biz Arda’yı Jesus’un istediği fizikî kıvama neden getirmedik?” diyerek kelamlarını tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.